Press "Enter" to skip to content

Odkrywki, szansa czy zagrożenie

Nie raz słyszeliśmy, że Polska kopalniami stoi. Może kiedyś tak było. Dziś kopalnie zamykamy. Górnicy stale protestują, bo tracą oni jedyne źródło finansowania własnej rodziny. A wiele osób się dziwi się, bo uważa, że mogą się przekwalifikować. Ale Ci ludzie, nie pojmują, że górnicy na kopalni są tam zatrudniani z dziada pradziada i tak realnie nie dadzą rady się przekwalifikować. A wybycie z kraju i praca w kopalniach w innych państwach jest dość ryzykowna i często nie jest możliwa.

kopalnia
Ostatnio kontrowersje nie tylko są związane z górnikami pracującymi na dole, ale też kopalni odkrywkowych. W różnych krajach taki sposób wydobycia złóż jest stosowany, ale u nas niestety coraz więcej osób jest na nie i z tego powody zaczynają się protesty okolicznych mieszkańców. Protestujący uważają, że kopalnia (do sprawdzenia na tej stronie) odkrywkowa zniszczy m.in. okoliczne uprawy. Oczywiście osoby protestujące mają milion innych powodów dla których są na nie. Ale warto wziąć pod uwagę to, że odkrywkowa kopalnia to nie jedynie minusy.

Mieszkańcy wielu gmin w Polsce uważają, że powstanie kopalni odkrywkowej w ich okolicy przyczyni się do katastrofy ekologicznej. W związku z tym mieszkańcy protestują. My Polacy przyzwyczailiśmy się, że trzeba organizować protesty w taki tylko sposób nasz głos będzie słyszalny. Dlatego ludzie z miejscowości Krobia wespół z ludźmi z okolicznych gmin i nie tylko, stworzyli niemalże ośmiokilometrowy łańcuch z ludzi, protestujących przeciw budowie odkrywki Poniec-Krobia-Oczkowice. Mieszkańcy chcą, by zaprzestano myślenia o tworzeniu kopalni odkrywkowych ogółem.

kopalnia

Autor: ZnaneNieznane.pl
Źródło: ZnaneNieznane.pl

Wiadomo, że teren przy jak i obszar samej kopalni odkrywkowej uległby totalnemu przeobrażeniu, ale poza wadami są również zalety inwestycji. Kolejne miejsca pracy i opcja wydobywania cennych surowców. Jednak każdy ma swoją opinie i w tej sytuacji nie uda nam się znaleźć złotego środka. Nie zważając na podjętą decyzję znajdą się malkontenci. Dobrze byłoby zamiast protestować albo zamiast nie konsultować nic ze społeczeństwem przeprowadzić rozmowę publiczną ze zwolennikami i oponentami zrobienia kopalni (warte przeczytania) odkrywkowej. Dzięki temu można byłoby przynajmniej przyjrzeć się wszystkiemu z dwóch stron i wybrać któreś rozwiązanie, moglibyśmy zrozumieć, o co w tym chodzi.

Comments are closed.