Press "Enter" to skip to content

ZUS a działalność gospodarcza

W zasadzie każdy wie, co to jest działalność gospodarcza. Jest to każda dochodowa działalność – bez względu na jej rodzaj – może być to firma wytwórcza, usługowa, budowlana, czy też handlowa. Jej nadrzędnym wyznacznikiem jest ciągłość, czyli obowiązek prowadzenia jej w sposób nieprzerwany. Ponadto właściciel ma osiągać dochody większe niż pojawiające się koszta. Jak w związku z powyższym założyć działalność?

Aby to zrobić, niezbędny jest właściwy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli chcemy go dostać, musimy pójść do Urzędu Gminy bądź miasta i uzupełnić stosowny dokument. Możemy to zrobić przez internet, lecz wtedy konieczny jest tzw. podpis zaufany, który nie każdy posiada, albowiem wcześniej należałoby wysłać zgłoszenie o rejestrację podpisu. Do tego podpis elektroniczny należy odebrać indywidualnie, a na to nie każdy ma czas. Dlatego lepszą i szybszą możliwością jest samodzielne zrealizowanie formalności. Potem wymagane jest także zgłoszenie w ZUS-ie, gdyż chociaż CEIDG wysyła informacje o nowym płatniku, to trzeba jeszcze dokonać samodzielnego zgłoszenia. Osoba taka musi przystąpić do obowiązkowego ubezpieczenia rentowego, emerytalnego i wypadkowego. Można jeszcze zdecydować się na ubezpieczenie chorobowe, jakie proponuje ZUS Składka zdrowotna jednak jest dobrowolna i zależy od decyzji przedsiębiorcy.

Kalkulator i pieniądze

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jak duże są aktualne składki ZUS? Zmieniają się co roku, toteż trzeba je sprawdzać na witrynie internetowej ZUS-u. Tutaj sprawdzimy wielkość składek, jakie obowiązują w danym czasie. Co bardzo istotne, nowi właściciele mogą przez 24 miesiące opłacać tzw. „mały ZUS”, co wiąże się z dużo mniejszymi składkami, a także zwolnieniem z opłat na Fundusz Pracy.

Przy zakładaniu działalności potrzebne jest również uzyskanie REGON-u, założenie konta bankowego i – co jest przydatne, ale nie obowiązkowe – zrobienie sobie wejdź na stronę http://www.pieczatki.pl/wzory_odbic/pieczatki_firmowe zakładowej.

Jeśli masz chęć przeczytać większą ilość wiadomości na przedstawiany temat, to zerknij na opublikowany tu (http://www.leaderlogistics.pl/transport-miedzynarodowy/morski/) post a zobaczysz pokrewne interesujące informacje.

Zdecydowanie ułatwia ona realizowanie codziennych obowiązków. Sprawdź co to jest działalność gospodarcza.

Choć założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, to potem możemy działać samodzielnie i pracować według osobistych wyobrażeń. Kluczem jest dążenie do sukcesu oraz troska o to, aby nasza firma nie okazała się porażką.

Comments are closed.