Press "Enter" to skip to content

Rola szkoleń w rozwijaniu pracowników i firmy, czemu rozwijanie umiejętności miękkich ma takie znaczenie w wielu zawodach

Szkolenia mają dużą popularność w wielu firmach, właściciele firm coraz lepiej wiedzą, że inwestując w swoich pracowników w rzeczywistości robią inwestycje w rozwijanie swojego przedsiębiorstwa, bo wydajna i dobrze wyszkolona załoga będzie znacznie efektywniejsza. Dlatego też dbają w tym względzie o swoich ludzi, co rusz oferując im szkolenia i kursy poprawiające zawodowe kompetencje.

więcej

Autor: Les Roches International School of Hotel Management
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety pęd taki do coraz nowszych szkoleń czasami może się wymknąć spod kontroli, gdyż okazuje się, że wysyła się pracowników na coś, co nie zawsze będzie im się przydawać w dalszym wypełnianiu obowiązków, bardziej jest to na zasadzie, żeby szkolenie zostało zaliczone. Często może tak być wtedy, gdy za organizowanie szkoleń biorą się osoby, jakie nie biorą pod uwagę faktycznych potrzeb firmy, a tym bardziej pracowników. Takie podejście również nie jest dobre, bo szkolenia wtedy będą przynosić prawdziwą korzyść, jak zostaną dobrze dobrane, a pracownicy uczestniczyć w nich będą z dużymi chęciami.

Kiedy uznasz, że użyteczne okazałyby się uzupełniające artykuły na opisywany temat, to kliknij tu oraz zobacz także pozostałe wiadomości (https://www.smartvest.pl/).

W przeciwnym wypadku ich rola znacznie się zmniejszy, a niekiedy wcale nic nie dadzą, więc zwyczajnie szkoda wydawać na nie pieniędzy. Następnym błędem, który bywa robiony przez ludzi zajmujących się szkoleniami, jest skupianie się na szkoleniach technicznych, a zupełnie pomijając kompetencje miękkie, takie jak kreatywność, organizacja czy komunikatywność. A tymczasem w licznych zawodach szkolenia http://adwokat-jurendt.pl/szkolenia-i-konferencje/ z takich umiejętności są wręcz wymagane, bo wydajność pracownika zależy nie tylko od jego technicznych umiejętności, ale również od organizacji i sposobu pracy.

szkolenie pracowników

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Miękkie umiejętności można ćwiczyć, ale jest to dużo trudniejsze i wymagające sporego wysiłku. Dobrzy szefowie mają świadomość tego, że szkolenia rozwój osobisty to też inwestycja w swój biznes i pracowników, a nie niepotrzebne zachcianki, i umieją zrównoważyć uczenie się technicznych wiadomości z rozwijaniem innych cech osobowości – oferta szkoleniowa”idź do źródła. Przez takie podejście ludzie mogą się rozwinąć całościowo, a na przeliczalne rezultaty takich decyzji najczęściej zbyt długo nie trzeba czekać.

Comments are closed.