Press "Enter" to skip to content

Jak kiedyś rzemieślnik tworzył przedmioty z metalu, a jak współcześnie radzimy sobie z takim samym przedsięwzięciem

Niegdyś wytwarzanie przedmiotów codziennego użytku zajmowało wiele czasu. Wszystko dlatego, że większość prac wykonywano ręcznie i na niedużą skalę. Powyższe zdanie można również odnieść do rzeczy projektowanych, a następnie wytwarzanych przez kowali. Ich profesja bywa kojarzona przede wszystkim z podkowami, ale ten rzemieślnik tworzył mnóstwo różnych przedmiotów, nierzadko także tych filigranowych.

druk 3d
Kowal musiał charakteryzować się zarówno energicznością oraz pomysłowością, jak i tężyzną fizyczną. Dość duże znaczenie miała też odporność na ponad 40-stopniowe temperatury, bo trzeba było cały dzień, nawet w trakcie skwaru, stać przy gorącym piecu i mocno uderzać w prefabrykat położony na kowadle. Tak czy siak, konkretny towar powstawał bez wykorzystania urządzeń, a wspominany powyżej robotnik po całym dniu forsownej pracy marzył najprawdopodobniej jedynie o kalorycznej kolacji i śnie aż do białego rana.

W poprzednim ustępie położyliśmy akcent na trud pracy, jaką musiał wykonać człowiek. Współcześnie wiele się zmieniło i ręce robotnika zastąpiły wysokiej klasy maszyny wspomagane przez aplikacje komputerowe. Zmieniła się również sama technika wyrabiania rekwizytów z metalu – innowatorskim i coraz bardziej popularnym sposobem jest drukowanie techniką 3D. Dzięki niej możemy produkować nawet detale, które przecież muszą być wykonane bardzo starannie.

Drukarka 3d do metalu jest w stanie wytworzyć każdy przedmiot, który najpierw został zaprojektowany w specjalnej aplikacji – W trakcie procesu drukowania używa się małych cząsteczek metalu, które urządzenie nakłada warstwa po warstwie. To jednak zaledwie początek – gotowe wyroby

druk 3d

Autor: Damir Kovacec
Źródło: http://www.flickr.com

trzeba jeszcze poddać stosownej obróbce, by można było nimi handlować. Bądź co bądź, taki system z pewnością będzie uefektywniany, zatem w niedługim czasie możemy spodziewać się kolejnych rewolucji.

Jeżeli chcesz znaleźć rzeczywiście niezwykle porządne źródło, sprawdź tekst (https://www.cyfrowe.pl/obiektywy-do-lustrzanek,1,12/p/163/Samyang.html), który jest napisany przez autentycznego specjalistę.

Wydaje się jednak, że trudno będzie zastąpić pracę rąk ludzkich i wyobraźnię designerów.

W końcu każda drukarka 3d do metalu, żeby bez zarzutu funkcjonować, musi być obsługiwana przez pracownika, który ukończył stosowne kursy albo już wcześniej się przyuczył.

Aby odnaleźć zbliżone informacje na opisywane zagadnienie spójrz na link (http://studioprinter.pl/tablice-unijne/), a przeczytasz w tamtym miejscu niezwykle ciekawe dane, które zapadną Ci w pamięć.

I podobnie jak w siedemnastowiecznej kuźni, tak i współczesnym ośrodku badawczym przyda się wielki zapał do pracy oraz otwartość na oryginalne pomysły.

Comments are closed.