Press "Enter" to skip to content

Rywalizacja jest każdej branży. Jak duża konkurencja występuje u Ciebie? Czy jest bardziej znaczna niż w dawnych czasach?

W niektórych branżach istnieje cała seria projektów i niezwykle ambitnych inicjatyw. Co jednak z tego, kiedy konkurencja jest tam tak duża, a projekty tak ciężkie i obarczone ryzykiem, iż możemy się zniechęcić. Z drugiej strony, jeśli zastanowimy się nad branżą, w której nie występuje konkurencja to będziemy długo główkowali, by w ogóle taką znaleźć. Rzeczywiście, najprawdopodobniej już wszędzie jest duża konkurencja i trudno powiedzieć, iż możemy w jakiejś branży wejść na rynek i rządzić niepodzielnie. No chyba, że posiadamy jakieś specjalne umiejętności, znamy rzeczywiście nieznany i egzotyczny obcy język. W innym razie powinniśmy się liczyć z ogromną konkurencją.

Produktywność w pracy

Autor: Scott Maxwell
Źródło: http://www.flickr.com
Taka sytuacja z równą mocą występuje w świecie rzeczywistym i wirtualnym. Jeśli ktoś jest zdania, że otworzy firmę w sieci i będzie sobie spokojnie żył to może się bardzo zdziwić. Jeszcze być może w początkach ery internetowej było to realne. Aktualnie, niestety nawet ”wolny strzelec” z rzadkimi umiejętnościami powinien się liczyć z innymi konkurentami. Wszystkiemu winne portale, jakie zrzeszają różnej maści freelancerów, którzy zgłaszają się do konkretnego zlecenia. A że konkurencja jest ogromna, a stawki często wręcz śmieszne „wygrywa” ten, co jest najtańszy. To niezwykle niszczy rynek i sprawia, iż osoby naprawdę dobre, czyli nie najtańsze, ceniące swoją pracę, swoje kompetencje, swoją błyskotliwość i doświadczenie, mają małe szansę, że zostaną wybrani do zlecenia. Zresztą, jeśli ktoś się po prostu ceni nie wykona pracy za stawki, które proponują niektórzy zleceniodawcy.

W świecie rzeczywistym, gdzie sprawy załatwia się w sposób tradycyjny, nie przez internet, znajdziemy także wiele branż, w których konkurencja jest ogromna, a koszty pracy wysokie, stawki na solidnym poziomie, ale terminy naglące. Tak jest przykładowo, jeśli mówimy o usługach budowlanych. Zgadza się, to bardzo pokaźna dziedzina i ciężko wskazać określone firmy, gdyż to nie o to tu chodzi. Najważniejsze jest jednakże to, że firmy budowlane nierzadko stają do przetargów i są skazane na zaakceptowanie niezbyt korzystnych warunków. Jeśli tak nie uczynią, inne firmy, które zaproponują bardziej konkurencyjne stawki wygrają przetarg (rozwinięcie tych informacji: szczegóły w serwisie http://www.logintrade.pl/) i zdobywają zlecenie. Bywały już takie przypadki w historii naszego kraju, kiedy to do przetargu stawało sporo firm, wygrywała najtańsza, nieznana i niezbyt pewna, a w konsekwencji nie wywiązała się z realizacji zlecenia. Czy istnieje na to jakaś rada? Wątpliwe. Dopóki cena będzie najistotniejsza nic w tej materii się nie zmieni.

Masz ochotę poszerzyć swoją znajomość rzeczy z tego tematu? Z tą ideą stworzyliśmy kolejny post na poniższej stronie – interesująca treść oczekuje tam na Ciebie.

Więcej w temacie firm budowlanych – .

Comments are closed.