Press "Enter" to skip to content

Co należy zrobić ze zużytym wyposażeniem elektrycznym i elektronicznym

Niekiedy zdarza się, że nie mamy pojęcia co zrobić z zepsutą pralką, odkurzaczem, czy bateriami od pilota albo telefonu – z powodu braku odpowiedniej wiedzy bardzo często lądują na śmietniku, co nie jest właściwym rozwiązaniem, szczególnie dla środowiska naturalnego. Co zrobić, aby nie tylko zadbać o otaczającą nas przyrodę, ale również pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

zużyte sprzęty małego AGD

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny – www.afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/41/napedy-lancuchowe-km35en-24vdc – i elektroniczny to niekiedy prawdziwy kłopot – w wielu przypadkach szkodzi on środowisku i nie wiemy, gdzie go możemy oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdym mieście znajdują się tzw. punkty zbiórki tego typu sprzętu. Właśnie tam niebezpieczne odpady (pod tym linkiem) są poddawane procesowi recyklingu, który pomaga bezpiecznie odzyskać tworzywo do produkcji nowego sprzętu – – utylizacja odpadów. Skoro o nowym mowa, to w wielu sklepach można zostawić zużyty sprzęt, przy okazji kupna nowego. Niekiedy punkty napraw tego rodzaju sprzętu także oferują możliwość nieodpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego urządzenia, w zamian za np. możliwość wykorzystania części. Punkty złomu – te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – są doskonałym rozwiązaniem dla zepsutej pralki, zmywarki czy odkurzacza.

Sprzęt w kuchni

Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Czemu powinniśmy o tym wiedzieć? O szkodliwym wpływie elektrośmieci uczą się już maluchów w szkole, pokazując na jak wielkie szkody możemy narazić przyrodę, postępując nieświadomie i niewłaściwie. Pokazuje to też jak wielki jest to problem. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których głównym źródłem zasilania jest prąd lub baterie. W wielu z takich urządzeń podstawką budulca jest rtęć, brom lub ołów. Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie powinniśmy wprowadzać ich do środowiska – oferta. Współczesna technika daje możliwość ich bezpiecznego recyklingu, bez szkody dla otoczenia, ale pod jednym warunkiem, – że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi w odpowiednie miejsce. Nie można utylizować go na własną rękę, bo wiele zawartych w nim związków jest szkodliwych dla natury jak i bezpośrednio dla człowieka. Zabawa może skończyć się uszczerbkiem dla naszego zdrowia. Warto pamiętać, iż wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny muszą zawierać adnotację od producenta, co należy zrobić po zakończeniu ich działania. Takie rozwiązanie ułatwia znalezienie właściwego bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla nas samych, jak i środowiska.

Comments are closed.