Press "Enter" to skip to content

Jak trzeba postępować w przypadku skręcenia stawu skokowego?

Kontuzja stawu skokowego to dość często występujące obrażenie kończyny dolnej. Wystarczy nieuważnie postawić nogę podczas spacerowania czy biegania, niewłaściwie skoczyć. Skłonność do tego typu kontuzji może występować zarówno u osób aktywnych, jak i tych mniej aktywnych. Jakie objawy muszą przykuć naszą uwagę? W pierwszej kolejności obrzęk, występowanie krwiaków, bóle, problemy z ruszaniem, brak stabilności stawu.

rehabilitacja

Źródło: http://sxc.hu/
Wyjątkowo często pomijamy kontuzje kostki. A to niestety może generować powikłania i nasilać problem. Niezbędne jest zrobienie badań oraz właściwa rehabilitacja (sprawdź więcej Reha Kompleks) stawu skokowego – W szczególności, podejrzenie, że doszło do urazu trzeba potwierdzić w przychodni. Warto upewnić się, że nie doszło do złamania. Zwykle wykonuje się badanie RTG bądź USG.

Istnieje algorytm, o nazwie PRICES, do którego warto się stosować zaraz po wypadku. Po pierwsze zaleca się objąć staw skokowy zabezpieczeniem. Wskazana jest jego stabilizacja, w niewielu przypadkach nieodzowny jest gips – www.medimix.pl/gips-modelarski-dentystyczny. Po drugie, należy uważać, by nie nadwyrężać nogi. Można się ruszać, ale nie wolno przekraczać granicy bólowej, pomocne mogą okazać się kule. Na dodatek zdecydowanie sprawdzą się zimne okłady – wspomogą walkę z dolegliwościami bólowymi oraz obrzękiem. Na dodatek w regeneracji wskazany jest opatrunek uciskowy.

Noga powinna, o ile się da, być trzymana wyżej, by odpływ krwi był ułatwiony. Dodatkowo, w procesie doleczania przydadzą się taping czy stabilizatory. Bardzo ważną kwestię stanowi rehabilitacja stawu skokowego. Odpowiednio przeprowadzona daje szansę na znaczące zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kolejnego urazu w przyszłości. W pierwszym etapie dąży się do poszerzenia zakresu możliwości ruchowych stopy. Przeprowadzane są zabiegi fizykoterapeutyczne. Następnie wzmacnia się siłę mięśni, poprawia czucie w ruchu oraz stabilizację. W przypadku osób, które są aktywne sportowo ważne jest, by w czasie powrotu do treningów były zaopatrzone w stabilizator oraz bardzo dobrze dopasowane, specjalistyczne obuwie, chroniące kostkę.

Comments are closed.