Press "Enter" to skip to content

Niezależne wyceny majątku przedsiębiorstw

Otwarcie firmy a następnie jej rozwinięcie to naturalna kolejność, która spotykana jest u wielu biznesmenów. Jednak rozwijając przez lata biznes, zyskując kolejne zlecenia, kontrakty i klientów niektórzy przedsiębiorcy nie do końca mają orientację, ile ich firma jest warta. Niekiedy pytanie takie będzie się pojawiać dopiero wówczas, gdy ktoś złoży propozycję kupna firmy. Spora część właścicieli odmówi, gdyż dalej będzie chciała prowadzić swój biznes, lecz część na pewno się nad taką propozycją zacznie zastanawiać.

Lecz w takiej chwili przedsiębiorca powinien dokładnie wiedzieć, ile tak naprawdę jego firma jest warta, bo inaczej będzie mógł dużo na takiej sprzedaży stracić. Dlatego też w takich przypadkach konieczna jest profesjonalna wycena majątku firm, przeprowadzona przez niezależnych audytorów. Dopiero po wykonaniu tego typy wyceny właściciel może się porządnie zastanowić i przemyśleć, czy firmę będzie się opłacało się sprzedawać, czy sprzeda tylko część udziałów, czy jednak ją pozostawi i w dalszym ciągu będzie swój biznes prowadził.
wyceny spółek polskich

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com

Jak z reguły bywa w takich sytuacjach, wycena udziałów może być dokonywana w bardzo różny sposób i różnymi metodami. Najbardziej istotny jest cel, jaki przyświeca takiej wycenie. Całkowicie inaczej firma będzie wyceniana, gdy w grę chodzić będzie jej sprzedanie, znalezienie inwestora albo giełdowy debiut, a inaczej dla celów podatkowo-księgowych. Dlatego też dopiero po wyznaczeniu celu audytor (serwis) może przystąpić do działania.

Z przyjemnością zalecamy te informacje (www.merservice.pl/aktualnosci/czym-jest-inwentaryzacja/) do poczytania. Znajduje się tutaj wiele cennych porad, jakie warto wykorzystać w swoim życiu.

Istotna jest również metoda wyceniania, ponieważ jest ich wiele, a właściwą trzeba wybrać także mając na uwadze to, do czego robiona wycena będzie potrzebna. Najpopularniejsze są trzy sposoby wycen, czyli majątkowa, porównawcza i dochodowa. Porównawcza metoda bazuje na przedsiębiorstwach o podobnym profilu działalności i wielkości zatrudnienia, na podstawie ich finansowych wyników i kondycji można oszacować, ile może być warta wyceniana firma. Dochodowa metoda w kilku słowach będzie polegać na tym, że do wyceny wartości trzeba wziąć pod uwagę wysokość przyszłych dochodów, zaś majątkowa metoda to po prostu wycena firmowego majątku, zmniejszonego o wszelakie zobowiązania.

Comments are closed.