Press "Enter" to skip to content

Szybki rozwój nowoczesnej inżynierii w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia liczby etatów

Słowo samoobsługa w latach PRL-u miało niewiele znaczeń. Chyba zazwyczaj kojarzymy go z barami mlecznymi, gdzie każdy, chcąc nie chcąc, musiał obsłużyć się samodzielnie. Choć i dziś nie w każdej karczmie pracują kelnerki, to jednak w porównaniu z latami 60-tymi ubiegłego stulecia dużo się zmieniło. Otóż, praca ludzi została zastąpiona przez rozmaite systemy. Naturalnie na razie roboty nie podają dań, lecz na parkingach albo w różnych wypożyczalniach pieniądze są pobierane przy użyciu specjalnych urządzeń.

samochody na parkingu

Autor: Nicolas Senaud
Źródło: http://www.flickr.com
Zawód parkingowego jeszcze nie przeszedł do historii, lecz system parkingowy – sprawdź informacje może niewątpliwie zastąpić nawet kilku pracowników. Dla zarządcy placu parkingowego wprowadzenie takiego systemu wiąże się z niemałymi oszczędnościami. Menedżerowie mogą zapomnieć o systematycznym wypłacaniu wynagrodzenia osobie inkasującej opłaty. A przy tym trzeba również pamiętać, że w niektórych przypadkach parking obligatoryjnie musi być otwarty przez 24 godziny, a to przecież wymaga zatrudnienia dodatkowych osób. Dlatego świetny system parkingowy jest kupowany tak przez placówki publiczne, np. szpitale kliniczne, jak i spółki prywatne.

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku można było całkiem dobrze zarabiać na wypożyczaniu kaset – tutaj mamy na uwadze nade wszystko kasety VHS, które wówczas były najbardziej rozpowszechnioną formą utrwalania dłuższych i tych krótszych filmów. Teraz, czyli w dobie ultraszybkiego internetu, wypożyczalnie tradycyjne właściwie zniknęły z rynku, ale obrotni obywatele wcale nie przestali bogacić się na samym wypożyczaniu. De facto popyt kształtuje podaż, co oznacza, że najrozsądniej wypożyczać rzeczy, które ludziom są naprawdę potrzebne, a których po prostu nie posiadają, np. rowery miejskie.

wypożyczalnia samochodów

Autor: Paulo Henrique Rodrigues
Źródło: http://www.flickr.com
I tutaj system wypożyczalni pomaga zmniejszać koszty związane z przyjęciem pracowników.
Jeśli ktoś niepobieżnie przeanalizował pracę różnych systemów, to oczywiście musiał zauważyć, że nie zawsze da się całkowicie zastąpić pracę ludzi – przecież nawet te najnowsze systemy ulegają awarii. A wówczas potrzebni są znawcy, którzy potrafią je szybko naprawić, jak również pracownicy, którzy na parę godzin bądź nawet dni zastąpią niedziałające urządzenie.

Comments are closed.