Press "Enter" to skip to content

Połączenia sieci – styczniki i wyłączniki krańcowe

Styczniki są uniwersalnie zastosowywane do połączenia różnych sieci. To swojego rodzaju łącznik z napędem elektromagnesowym i obwodami głównymi. Odznaczają się naprawdę wysoką trwałością, a również dużą częstotliwością łączeń.

lampa wisząca

Autor: FALKO
Źródło: FALKO

Jeśli chodzi o układ stycznika to jest on zbudowany z trzech podstawowych elementów, a dokładnie: izolacyjnej podstawy, rdzenia stycznika oraz rdzenia nieruchomego. Jego cechą podstawową jest miniaturowy wymiar i ciężar. Styczniki wyposażone są w przekaźnik, który zabezpiecza je przed obciążeniami. Wyróżnić trzeba, ze posiadają liczne zastosowania, między innymi w grzałkach, wentylatorach lub pompach.

Styczniki to na tyle kluczowy szczegół, że przedtem wspomniane narzędzia zwyczajnie nie działałyby bez niego. Robiony jest w licznych modelach po to by całkowicie odpowiadał potrzebom ewentualnych konsumentów. Odpowiedni ich wybór pozwoli na stosowne działanie mnóstwa narzędzi elektrycznych. Obszerny dobór rodzajów styczników świadczy o tym, że mają one niewątpliwie ogromne Przeznaczenie. Wyróżnić warto styczniki niskonapięciowe oraz wysokonapięciowe, prądu stałego i zmiennego. Klasyfikować można je także ze względu na typ napędu i torów urządzeń.

Tak jak styczniki są łączniami, tak wyłączniki krańcowe stosuje się do wyłączania i włączania prądu w instalacjach niskonapięciowych. Krańcowe wyłączniki stosowane są zależnie od klasyfikacji do włączania i wyłączania lamp. W czasie wykończenia mieszkania lub lokalu użytkowego trzeba pomyśleć się nad doborem należytego wyłącznika krańcowego.

Czy podoba Ci się prezentowany materiał? Jeśli tak, to zobacz ponadto szczegóły w serwisie ile kosztuje inwentaryzacja budynku, ponieważ one także mogą okazać się dla Ciebie niezwykle wartościowe.

Wyłączniki krańcowe dzielimy na: pojedyncze, które służą do wyłączania na przykład pojedynczej lampki w pomieszczeniu; świecznikowy, który jest bardziej skomplikowany – włącza i wyłącza żyrandole rozdzielone na obszary (gdy lampa ma cztery żarówki z czego jednym przyciskiem wyłączamy trzy z nich, a drugim jedną); dzwonkowy – obsługuje jak sama fraza pokazuje – dzwonek w domu. Wyłączniki krańcowe to narzędzia, których funkcjonalność jest szeroka i upraszcza funkcjonowanie na co dzień.

Comments are closed.