Press "Enter" to skip to content

Do czego najmocniej służy stal? Tak naprawdę do wielu rzeczy, również do tworzenia konstrukcji stalowych

Węgiel w stali występuje pod postacią perlitu płytkowego, niekiedy jednakże, zwłaszcza przy większych zawartościach węgla cementyt objawia się w postaci kulkowej w sąsiedztwie ziaren ferrytu. Jednak stal obok węgla oraz żelaza posiada również inne składniki. Otrzymuje się ją z surówki podczas procesu świeżenia. W bardziej nowatorskich instalacjach hutniczych bardziej dominujące się piece konwertorowe, próżniowe, jakie pozwalają na uzyskanie najwyższej jakości stali.

Stal ma zastosowanie w dużej ilości dziedzin, dla nas w tym wpisie najbardziej istotna jest stal (strona przedsiębiorstwa ANER STAL Sp.z o.o. Sp.K.) stosowana do konstrukcji stalowych, to sprawia, że możliwy jest całkowicie fachowy i niezawodny montaż konstrukcji stalowych. Mamy więc stal konstrukcyjną ogólnego przeznaczenia. Odnajduje się wszędzie tam, gdzie jej parametry oraz charakterystyki są odpowiednie do wypełnienia funkcji, więcej . Takie stale są stalami najbardziej niskiego gatunku i mają znaczne ilości zanieczyszczeń, najbardziej często siarki, krzemu a także fosforu. Do jej produkcji używa się niski reżim technologiczny, czyli ma to wpływ na szeroki rozrzut węgla. Stal – sprawdź serwis – tego rodzaju przeznaczenia nie poddaje się obróbce cieplnej.

wieża ze stali

Autor: Matty Ring
Źródło: http://www.flickr.com

Następny typ – stal konstrukcyjna wyższej jakości odznacza się wąskimi granicami zawartości węgla i manganu, ma również małą zawartość zanieczyszczeń, bardzo często krzemu i fosforu. Najczęściej dostarczane są jako stale uspokojone, są bardzo dobre dla obróbki cieplnej. Inny model to stal konstrukcyjna niskostopowa. Jest używana do budowania konstrukcji, które narażone są na działanie warunków atmosferycznych takiego rodzaju jak maszty oraz mosty, na pewno tam gdzie używanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Odznaczają się większą wytrzymałością od stali konstrukcyjnych wyższej jakości, jest także bardziej wytrzymała na korozję.

Mamy też stale do nawęglania, w takiej okoliczności używa się stale konstrukcyjne bardziej wysokiej jakości, niskostopowe oraz stale stopowe o małej lub średniej zawartości węgla. Wyroby wyprodukowane z takiej stali po nawęgleniu mają dużą ciągliwość i wytrzymałość na szerzenie rdzenia i twardość powierzchni. Co więcej oferowanych jest bardzo dużo innych typów stali, jakie przykładowo tworzą konstrukcje offshore, to rodzaje stali bardzo wytrzymałych, do specjalnych zadań.

Powiązany artykuł:

Comments are closed.