Press "Enter" to skip to content

Czym jest stiuk i do czego służy?

Stiuk jest masą dekoracyjną komponującą się z wapiennej zaprawy, gipsowej albo mieszanej (wapienno-gipsowej) jak też z proszku ewentualnie piasku marmurowego.
To nieskomplikowany do formowania jak też błyskawicznie twardniejący materiał dekoracyjny.

języki obce

Źródło: flickr.com

odbitka - stal

Autor: USFWS – Pacific Region
Źródło: http://www.flickr.com
W masie zdołamy bez trudu farbować na różnorodne kolory z pomocą odpowiednich barwników. Po nałożeniu na powierzchnię, stiuk powinien być dokładnie wygładzony stosowną pacą (tak zwana paca wenecka) a także wypolerowany szybkimi ruchami pacy. Dodatkowo celem zabezpieczenia przez wilgocią, zabrudzeniami etc. może być kryty naturalnym lakiem. Skończone stiuki gipsowe są niesłychanie twardym i odpornym na uszkodzenia tworzywem o połyskującej, zwierciadlanej powierzchni. Może z powodzeniem imitować droższy i trudniejszy w obróbce marmur. Stiuk był surowcem dekoracyjnym stosowanym szeroko już przez architektów w antycznym Rzymie.

Miałeś możliwość przeglądnąć tutaj wiele niebanalnych artykułów, czyż nie? Tak samo istotna strona czeka na Ciebie pod tym linkiem, a tam sporo treści.

Dziś naturalne stiuki przeżywają swój renesans, są niezmiernie modne i często stosowane zarówno w klasycznych jak także nowoczesnych wnętrzach. Współcześnie można je napotkać w wielu miejscach takich jak np.: mieszkania prywatne, punkty użyteczności publicznej, pałace, świątynie itd. Stiuk jest często stosowany jako końcowe wykończenie kolumn i kominków.

Po zabezpieczeniu specjalnym woskiem, może być z pomyślnością stosowany w umywalniach, gdzie będzie rzeczywistą alternatywą dla tradycyjnych płytek ceramicznych.
Na zewnątrz budowli może udekorować elewacje sztukateria zrealizowana z gipsu stylizowana na XVII-wieczne dworki. Na przykład schody mogą ozdabiać słupy doryckie.

Comments are closed.