Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda we współczesnych czasach współpraca gospodarcza Polski i Chin?

dużo mówi się obecnie o tym, jak kluczową rolę w gospodarce światowej pełnią Chiny. To jedno z potężniejszych państw na świecie, które rozwija się w ekspresowym tempie. Handel z Chin to potężna gałąź gospodarki, co napędza wiele krajów. Wystarczy nadmienić, że każdą wizytę władz chińskich w państwie europejskim traktuje się jako ważne wydarzenie i coś wyjątkowego, wartego podkreślenia. Mówi się nawet o nowoczesnym jedwabnym szlaku, który właśnie się kształtuje. Importerzy z Chin w Polsce robią co w ich mocy aby jak najbardziej ograniczyć kwestie celne, wszelkie przepisy prawne takiej współpracy – jest ich niestety całkiem dużo.

Chiny

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dobre relacje z Chinami chciałoby mieć praktycznie każde państwo europejskie. Chiny to potęga, która – co ważne – ma nadal tanią siłę roboczą. Produkty, czy półprodukty chińskie są więc na ogół tanie. Handel z tym państwem jest naprawdę opłacalny, bo sprzedawcy mogą zastosować bardzo dużą marżę, dużo wyższą niż w momencie, kiedy braliby towary z polskich, czy tym bardziej zachodnioeuropejskich firm. Nie jest więc dziwne, że mówi się nierzadko o zalewie chińskich produktów w Europie. Warto jednak zastanowić się nad ich jakością.
Chiny z jednej strony to gospodarka bardzo innowacyjna, która szczyci się najnowszą technologią i nowoczesnymi centrami badań i rozwoju.

Po przeanalizowaniu tego wpisu, odkryj także inne wiadomości na przedstawiany temat, które będą podobnie absorbujące.

Z drugiej jednak strony, na przeciwległym biegunie mamy duże chińskie fabryki produkcyjne, w jakich pracownicy pracują niemalże za głodowe pensje. To tam wytwarzane są najmniej zaawansowane technicznie produkty, które kupimy w sklepie za nieduże pieniądze.

Funkcjonują takie a nie inne realia gospodarki. Współpraca Polski z Chinami zaczyna się coraz lepiej układać – wystarczy wspomnieć, że nasz prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Chinach został potraktowany jako przedstawiciel liczącego się europejskiego kraju i całe spotkanie było transmitowane w najważniejszych chińskich mediach. Polska zabiega, by być centrum europejskim nowego jedwabnego szlaku, co podoba się Chinom ze względu na niskie koszty obsługi, które jako na bieżąco rozwijająca się europejska gospodarka możemy jak najbardziej zapewnić.

Comments are closed.