Press "Enter" to skip to content

Mikrokontrolery – budowa i zastosowanie

Rozpoczynając od początku, mikrokontrolery to minikomputery jednoukładowe zawierające jednostkę centralną, pamięć RAM a takżeposzerzone układy wejścia i wyjścia. Mianoto pochodzi od głównegoobszaru ich zastosowań, jakim jest kierowanie urządzeniami elektronicznymi, takimi jak: urządzenia biurowe, urządzenia medyczne (w tym implanty), zdalnego kierowania, elektronarzędzia, układy kierowania silnikami samochodowymi, a nawet zabawki jak również inne systemy wbudowane.

kontroler

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowym wytwórcą tego przyrządu był układ Intel, produkowany w 1976r. Lecz za wynalazcę traktuje się Gary’ego Boona’a z firmy Texas Instruments. Mikrokontroler stanowi przydatny i samoistny system mikroprocesorowy , nie wymagający wykorzystania dodatkowych elementów, których wymagałby do funkcjonowania tradycyjny mikroprocesor. Swoją drogą, mikrokontrolery dostosowane są do bezpośredniej współpracy z przeróżnymi urządzeniami zewnętrznymi, w tym zarówno takimi, do których obsługi stereotypowy mikroprocesor żądałby użycia pomocniczych układów zewnętrznych.

Stosuje się je obecnie w sprzęcie AGD części do agd i RTV, układach kontrolno-pomiarowych, w przemysłowych systemach automatyki, w telekomunikacji, modułach i urządzeniach które są podłączone do komputerów. Obecnie można wyróżnić liczne typy mikrokontrolera m.in. 32-bitowe z rodziny LPC, AVR, Cortex, ARM. Chcąc nabyć tego typu sprzęt należy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Mikrokontrolery sklep i znaleźć jeden konkretny, który nas

kontroler

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com

interesuje. Ceny wahają się od 3 zł do 49 zł, a każdy towar jest konkretnie opisany, tak abyśmy wiedzieli co nabywamy. Mimo to, mikrokontrolery sklep posiadają zarówno stacjonarny, położony tak naprawdę wszędzie w tym miejscu, gdzie sprzęt elektryczny bądź komputerowy.

W chwili, gdy pragniemy zakupić takie narzędzie, należy zaczerpnąć porady fachowców, chyba że sami jesteśmy programistami. Aktualnie, w księgarniach czy bibliotekach możemy nabyć książki dotyczące obsługi mikrokontrolera, dlatego że ogromne możliwości oferowane obecnie przez nawet najprostsze mikrokontrolery sprawiają, że wielu elektroników nadal czuje przed nimi respekt.

Comments are closed.