Co należy zrobić ze zużytym wyposażeniem elektrycznym i elektronicznym

Niekiedy zdarza się, że nie mamy pojęcia co zrobić z zepsutą pralką, odkurzaczem, czy bateriami od pilota albo telefonu – z powodu braku odpowiedniej wiedzy bardzo często lądują na śmietniku, co nie jest właściwym rozwiązaniem, szczególnie dla środowiska naturalnego. Co zrobić, aby nie tylko zadbać o otaczającą nas przyrodę, ale również pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

zużyte sprzęty małego AGD

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to niekiedy prawdziwy kłopot – w wielu przypadkach szkodzi on środowisku i nie wiemy, gdzie go możemy oddać. Dobrze wiedzieć, że w niemal każdym mieście znajdują się tzw. punkty zbiórki tego typu sprzętu. Właśnie tam niebezpieczne odpady są poddawane procesowi recyklingu, który pomaga bezpiecznie odzyskać tworzywo do produkcji nowego sprzętu – Utylinia.pl – utylizacja odpadów. Skoro o nowym mowa, to w wielu sklepach można zostawić zużyty sprzęt, przy okazji kupna nowego. Niekiedy punkty napraw tego rodzaju sprzętu także oferują możliwość nieodpłatnego przyjęcia innego uszkodzonego urządzenia, w zamian za np. możliwość wykorzystania części. Punkty złomu – te wpisane do rejestru zbiórki sprzętu – są doskonałym rozwiązaniem dla zepsutej pralki, zmywarki czy odkurzacza.

Sprzęt w kuchni

Autor: Mike Steinhoff
Źródło: http://www.flickr.com
Czemu powinniśmy o tym wiedzieć? O szkodliwym wpływie elektrośmieci uczą się już maluchów w szkole, pokazując na jak wielkie szkody możemy narazić przyrodę, postępując nieświadomie i niewłaściwie. Pokazuje to też jak wielki jest to problem. Odpady elektryczne i elektroniczne to takie, których głównym źródłem zasilania jest prąd lub baterie. W wielu z takich urządzeń podstawką budulca jest rtęć, brom lub ołów. Już same nazwy nie napawają optymizmem, nie powinniśmy wprowadzać ich do środowiska – oferta. Współczesna technika daje możliwość ich bezpiecznego recyklingu, bez szkody dla otoczenia, ale pod jednym warunkiem, – że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi w odpowiednie miejsce. Nie można utylizować go na własną rękę, bo wiele zawartych w nim związków jest szkodliwych dla natury jak i bezpośrednio dla człowieka. Zabawa może skończyć się uszczerbkiem dla naszego zdrowia. Warto pamiętać, iż wszelkie opakowania zawierające sprzęt elektroniczny i elektryczny muszą zawierać adnotację od producenta, co należy zrobić po zakończeniu ich działania. Takie rozwiązanie ułatwia znalezienie właściwego bezpieczne unieszkodliwienie elektroodpadów – bez szkody dla nas samych, jak i środowiska.