Jakie są zagrożenia dla lokalnych społeczności związane z kopalnią

Oglądając przeróżnego typu programy telewizyjne, często trafiamy na zaskakujące informacje związane z wysiedleniem mieszkańców ze względu na budowę nowej galerii. Przejmowaniem nieruchomości przez szukające pieniędzy, nieuczciwe firmy lub też odkrywkowe kopalnie, jakie mogą stanowić zagrożenie dla lokalnej społeczności. Jak uporać się z takiego rodzaju sytuacjami?

Niestety nie jest to tak łatwe, jak można sądzić. Osoby rozpoczynające tego rodzaju akcje dysponują przeważnie wystarczającymi pieniędzmi, przez co mogą sobie pozwolić na najlepszych adwokatów i tym samym dokonać wyburzenia, budowy lub uruchomienia określonej działalności bez żadnych konsekwencji prawnych. W o wiele mniej komfortowym położeniu są zwykli ludzie, którzy tracą w wyniku takich wydarzeń. Na ogół nie są oni bogaci, więc nawet po zjednoczeniu sił nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie profesjonalistów, którzy pomogą im efektywnie bronić swych interesów. Ratunkiem w tego typu sytuacji jest zazwyczaj nagłośnienie problemu w telewizji, co chociażby na jakiś czas pozwoli odłożyć w czasie budowę i zwrócić uwagę decyzyjnych osób w państwie na problemy niewinnych ludzi. Nie zawsze przypadki takiego typu kończą się pozytywnie, jednakże lokalne społeczności usiłują wykorzystać wszelkie możliwe sposoby walczenia z planowanymi zmianami. Przykładów działalności, jakie mogą być zagrożeniem dla okolicznej ludności jest naprawdę mnóstwo.

kopalnia

Autor: peter castleton
Źródło: http://www.flickr.com

Nie każdorazowo dowiadujemy się o nich z mediów, lecz w lokalnej prasie bądź serwisach internetowych bez jakiegokolwiek kłopotu odnajdziemy tysiące tego rodzaju spraw. Przykład stanowić może przykładowo kopalnia PAK Górnictwo, która buduje odkrywkową kopalnię węgla brunatnego w gminie Krobia oraz Miejska Górka. Pomysł ten nie podoba się w głównej mierze lokalnym przedsiębiorcom oraz rolnikom, ponieważ grozi im przesiedlenie, a co się z tym wiążę utrata źródeł dochodów. Czy uda się ten konflikt rozwiązać w sposób satysfakcjonujący dla obu stron? Tego na nieszczęście nie wiemy.