Mikrokontrolery – budowa i zastosowanie

Rozpoczynając od początku, mikrokontrolery to minikomputery jednoukładowe zawierające jednostkę centralną, pamięć RAM a takżeposzerzone układy wejścia i wyjścia. Mianoto pochodzi od głównegoobszaru ich zastosowań, jakim jest kierowanie urządzeniami elektronicznymi, takimi jak: urządzenia biurowe, urządzenia medyczne (w tym implanty), zdalnego kierowania, elektronarzędzia, układy kierowania silnikami samochodowymi, a nawet zabawki jak również inne systemy wbudowane.

kontroler

Autor: Gareth Halfacree
Źródło: http://www.flickr.com
Początkowym wytwórcą tego przyrządu był układ Intel, produkowany w 1976r. Lecz za wynalazcę traktuje się Gary’ego Boona’a z firmy Texas Instruments. Mikrokontroler stanowi przydatny i samoistny system mikroprocesorowy , nie wymagający wykorzystania dodatkowych elementów, których wymagałby do funkcjonowania tradycyjny mikroprocesor. Swoją drogą, mikrokontrolery dostosowane są do bezpośredniej współpracy z przeróżnymi urządzeniami zewnętrznymi, w tym zarówno takimi, do których obsługi stereotypowy mikroprocesor żądałby użycia pomocniczych układów zewnętrznych.

Stosuje się je obecnie w sprzęcie AGD i RTV, układach kontrolno-pomiarowych, w przemysłowych systemach automatyki, w telekomunikacji, modułach i urządzeniach które są podłączone do komputerów. Obecnie można wyróżnić liczne typy mikrokontrolera m.in. 32-bitowe z rodziny LPC, AVR, Cortex, ARM. Chcąc nabyć tego typu sprzęt należy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: Mikrokontrolery sklep i znaleźć jeden konkretny, który nas

kontroler

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com

interesuje. Ceny wahają się od 3 zł do 49 zł, a każdy towar jest konkretnie opisany, tak abyśmy wiedzieli co nabywamy. Mimo to, mikrokontrolery sklep posiadają zarówno stacjonarny, położony tak naprawdę wszędzie w tym miejscu, gdzie sprzęt elektryczny bądź komputerowy.

W chwili, gdy pragniemy zakupić takie narzędzie, należy zaczerpnąć porady fachowców, chyba że sami jesteśmy programistami. Aktualnie, w księgarniach czy bibliotekach możemy nabyć książki dotyczące obsługi mikrokontrolera, dlatego że ogromne możliwości oferowane obecnie przez nawet najprostsze mikrokontrolery sprawiają, że wielu elektroników nadal czuje przed nimi respekt.